Ogłoszenie

Witamy na Forum "Rycerze y Kupcy"!

Linki:

- Regulamin Forum
- Dzielnica Mieszkalna (Przedstaw się tam koniecznie!)
---> -AKTUALNE SPOTKANIE KLUBU <---
- Administracja Forum
- Giełda Forumowa

#1 2010-01-28 12:53:14

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Zrobiłem, już jeden temat o AT-43 to pomyślałem że zrobię także o CAotR. Pewnie będzie to pisane na raty, ale postaram się nie rozciągać tego na tygodnie

Świat i historia
W zamierzchłych czasach pomiędzy bogami wybuchła wielka wojna, która doprowadziła do zniszczenia wielu światów. To bardzo rozgniewało Twórcę, który wygnał bogów do najdalszych zakątków wszechświata. Jedynie bogini Yllia, która nie zaangażowała się w wojnę pozostała aby chronić jedyną planetę na której znajdowały się portale do innych światów. Aarklash to ogromny kontynent umiejscowiony właśnie na tej planecie i jednocześnie miejsce na którym żyją i walczą wybrańcy bogów. Bogowie nie mogą powrócić na Aarklash, jednak wpływają oni na jego losy za pośrednictwem swoich wyznawców, a tych szczególnie oddanych i przydatnych w ich planach obdarzają nadludzkimi atrybutami. Na Aarklash żyje wiele ras, jedne są pokojowo nastawione inne wręcz dążą do wojny. Dwa wielkie stronnictwa Sojusz Światła i Meandry Ciemności walczą pomiędzy sobą zawzięcie o dominację nad światem, niejako pomiędzy nimi są jeszcze rasy Ścieżki Przeznaczenia które dbają głównie o zachowanie równowagi lub po prostu nie interesuje ich wielka polityka i dbają tylko o własny interes. Równowaga istniała przez długi czas, aż do teraz kiedy to jedna z ras Alchemicy Dirza odkryli sposób na przyzwanie swojego boga do Aarklash, zaalarmowane siły Sojuszu Światła i Ścieżki Przeznaczenia zaczynają kontratak aby temu zapobiec, zaczyna się Rag'narok. Dokładniej i lepiej opisano to w pierwszej części podręcznika.

Krótko o samej grze
Gra została wydana przez firmę Rackham dwa lata temu i miała docelowo zastąpić produkowaną wcześniej przez tą firmę grę Confrontation - ta wersja gry bazowała na metalowych i żywicznych modelach, a same potyczki rozgrywało się niewielką ilością modeli. Napisałem że gra w zamyśle miała zastąpić poprzednią produkcję, bo w rzeczywistości większości fanów starej Konfrontacji nie spodobało się, że nowe figurki PPP (to jest jakiś skrót chyba od Plastic Pre-assembled and Pre-painted). Także zasady przeszły pewną metamorfozę, chociaż akurat zmiany zasad nie były aż tak kontrowersyjne. To niezadowolenie fanów odbiło się na kiepskim starcie nowego produktu, nawoływania do bojkotu, odpływ tak zwanych "sentineli" i brak nowej krwi sprawił, że praktycznie przez początkowy okres prawie dwóch lat gra miała bardzo małą popularność. Sporo zmieniło się w ostatnim półroczu, pojawiły się nowe armie, a także nowy produkt czyli Army Box, dzięki któremu w końcu Confrontation Age of the Rag'narok w końcu zaczął zdobywać większą popularność.

Armie
Opiszę pokrótce armie które już zostały wydane, bo docelowo ma być 15 armii przy czym każda z tych armii będzie podzielona jeszcze na dwie frakcje - nie wiadomo czy wszystkie, na razie armie które już są wydane będą miały kiedyś tam drugą frakcję.
- Gryf - armia ludzi z Sojuszu Światła, której trzonem są oddziały złożone z Templariuszy, chociaż do dyspozycji oddano również regularną piechotę, jak i oddziały inkwizycji takie jak np. Łowcy Demonów. Armia bardzo taktyczna, bardzo okrojona z magii zarówno kapłańskiej jak i takiej "zwykłej", skupiająca się raczej na swojej uniwersalności czyli armia doskonała w walce z dystansu jak i w zwarciu. Army Book Temple.
- Lew - kolejna armia ludzi także z Sojuszu Światła, armia oparta w głównej mierze o rycerzy i bardzo umagiczniona, jak dotąd mają najlepszych magów, przy czym tak naprawdę to mają dobre do nich wsparcie, w przeciwieństwie do Gryfów armia raczej nie ma dobrych oddziałów do walki na dystans, co jednak łatwo w tym wypadku nadrobić magią. Army Book Lahnars
- Wilk - jak na razie jedyna armia ze Ścieżki Przeznaczenia, rasa ... wilkołaki ? Nie jest to oczywiście dokładne określenie, ale najbardziej obrazowe. Armia opierająca się głównie na dużej szybkości i bardzo dobrym współczynnikom ataku, niestety z obroną jest już dużo gorzej no i brak możliwości walki na dystans (teoretycznie jest jeden oddział). Army Book Wolfen
- Skorpion - armia ludzi, chociaż właściwie do walki wykorzystuje się klony oraz genetycznie zmodyfikowane kreatury. Armia Skorpiona inaczej zwana Alchemikami Dirza należy do Meandrów Ciemności . Armia bardzo uniwersalna, w zależności od potrzeb może być groźna na dystans, w zwarciu, mieć bardzo szybie kreatury albo zasypać wroga dużą ilością mięsa armatniego. Army Book Creatures of Dirz
- Baran - armia nieumarłych, jak się można domyśleć należy do Meandrów Ciemności. Jest to nowa armia, z nowymi dosyć ciekawymi kompozycjami oddziałów, podobnie jak armia Wilka pozbawiona oddziałów do walki na dystans. Jak zagram przeciwko nim kilka razy to opiszę ich wady i zalety Army Book Ram

Figurki
Jak już wspomniałem figurki są wykonane z plastiku i są już fabrycznie pomalowane. Jest oczywiście kilka wyjątków, po pierwsze do wielu armii są jeszcze dostępne stare modele metalowe, jednak ich dostępność jest coraz mniejsza, po drugie firma Rackham wydał kilka modeli w żywicy. Ja z oczywistych względów będę pastwił się na produktami PPP Tak więc figurki są gotowe do walki zaraz po wyjęciu z pudełek (są małe wyjątki, ale zazwyczaj sprowadzają się do użyci kilku kropli kleju), rzeźby modeli są ładne, większość była wzorowana na starych metalowych wzorach, ale są także nowe modele które są równie dobre, jakość rzeźb można ocenić po linkach powyżej. Oczywiście cała technologia wymusza czasami pewne kompromisy, jednak jeśli ktoś by się zdecydował przemalować figurki, a widziałem już kilka takich to modele są naprawdę bardzo ładne, zresztą to widać na zdjęciach ze sklepu które podałem powyżej gdzie większość modeli jest pomalowana przez malarzy studyjnych, a nie przez "miliard chińczyków". Ponieważ wiele rozbija się właśnie o malowanie, to tutaj taki mały minusik, jakość malowania jest różna, niektóre modele są pomalowane nawet całkiem dobrze inne czasami wyglądają tragicznie, generalnie jednak na stole prezentują się dobrze, a czasami nawet bardzo dobrze (to te lepiej wykonane modele), niestety na zbliżeniu wychodzą wszelkie niedoróbki. Tak więc estetci mogą mieć jakieś problem, natomiast przeciętni gracze będą raczej zadowoleni że ich armie prezentują się ładnie na stole.

Mechanika
Mechanika gry opiera się na kostkach sześciennych, uniwersalnej tabelce do stwierdzania czy dana akcja się powiodła oraz na przemiennej aktywacji oddziałów z wykorzystaniem kart. Zapomniałbym jeszcze o jednym ważnym elemencie którym są punkty elixiru. Otóż punkty te pełnią dwojaką rolę, są punktami zwycięstwa, to na podstawie ich liczby określa się kto wygrał lub ustala się ich limit niezbędny do wygrania scenariusza, druga funkcja to dawanie inkarnownym (czyli wybrańcom bogów, czyli bohaterom) nadnaturalnych zdolności, łącznie ze zmartwychwstaniem. Jest to o tyle ciekawe połączenie, że pierwsza funkcja zmusza gracza do zbierania jak największej ilości punktów elixiru, natomiast ta druga powoduje, że często jesteśmy kuszeni czy aby nie uszczuplić puli punktów zwycięstwa na poprawę losu naszych pupili. Cała mechanika jest dosyć klarowna, jest przystosowana do szybkiego prowadzenia rozgrywek i chociaż dosyć prosta to nie pozbawia graczy wielu możliwości taktycznych. Jedyne do czego można się tak naprawdę przyczepić, jest praktycznie brak zasad odnośnie terenów, na przykład o ile nie ma jakiejś specjalnej wzmianki w scenariuszach, to teren w żaden sposób nie wpływa na ruch. Więcej o mechanice chętni opowiem w czasie jakiś pokazów a przy okazji oczywiście darmowe zasady gry w postaci pliku PDF.

Ile to kosztuje
Na koniec jak zwykle trochę o kosztach. W tej chwili takie minimum to armia na 3000 punktów, chociaż tak naprawdę dobra zabawa zaczyna się już od 2000 punktów. Jak na razie tylko trzy armie Wilki, Lwy i Barany otrzymały swoje Army Boxy które kosztują w sklepie 280zł, to jest dobry początek bo jest to 2000 punktów, chociaż od razu odradzam box do Wilków. Do tego dochodzi koszt podręcznika 55zł. Ceny boxów z oddziałami wahają się w okolicach 60-140zł, a bohaterów ok 40-120zł. Wszystko oczywiście zależy od ilości modeli, ich wielkości, chociaż tutaj nie do końca wszystko jest logiczne. Koszt armii na 3000 punktów to przy Army Boxach wynosi ok 600zł, przy kupowaniu na sztuki nawet 800-900zł, chociaż jest pewne ale. Po pierwsze ceny jakie tutaj podałem są cenami prosto z półki, powiedzmy że dzięki programowi lojalnościowemu jestem w stanie załatwić to o 10% taniej, do tego dochodzi fakt, że niektóre figurki można zakupić za granicą za dobre pieniądze i np. coś co w Polsce kosztowało by 220zł (ok 200zł z rabatem) to z kosztami wysyłki można ściągnąć za 120zł. Tym nie mniej nie wszystko się da, czasami te promocje się kończą itd. więc najlepiej się sugerować tymi kwotami które tu podałem.

Ostatnio edytowany przez Crane (2010-03-08 14:21:25)

Offline

#2 2010-01-28 23:46:43

 Lukullus

Dużo tu klawiatur zniszczył

39238019
Call me!
Skąd: Radomsko
Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 947
Punktów :   
Armia w W40: Sisters of Battle

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Czekamy na dalszy ciąg Twej opowieści


http://i833.photobucket.com/albums/zz260/Lord_Vampyre/Userbars/heretic.jpg
http://farm8.staticflickr.com/7270/6939236350_8126fd4790.jpg



I'm awesome. High five!

Offline

#3 2010-01-29 14:12:47

 Marjan

Szatan

25639000
Skąd: Salt Lake City
Zarejestrowany: 2009-12-02
Posty: 2589
Punktów :   
Armia w W40: Blood Angels
Armia Warmachine & Hordes: Cygnar

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Dla dzieci na dobranoc


What is your life?
My honour is my life.
What is your fate?
My duty is my fate.
What is your fear?
My fear is to fail.
What is your reward?
My salvation is my reward.
What is your craft?
My craft is death.
What is your pledge?
My pledge is eternal service

Offline

#4 2010-01-30 12:20:51

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Dodałem kilka linków do przykładowych zdjęć figurek, mam nadzieję że nie naruszyłem jakiegoś punktu regulaminu dając linki do sklepu firmowego Rackhama.

Offline

#5 2010-02-26 19:18:32

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Nie podawałem linka do strony głównej wydawcy bo jeszcze by się ktoś przeraził Od dziś jednak jest dostępna nowa wersja strony już firmy Rackham Entertainment, wcześniej się to nazywało Rackham ale po zmianie właściciela, zmieniła się też nazwa i logo, a teraz i strona. Pewne linki się zdezaktualizowały, za to teraz poza pełnymi zasadami zarówno do Confrontation Age of Rag'narok i AT-43 są też dostępne do ściągnięcia pełne wersje Army Booków w postaci plików PDF.

Offline

#6 2010-03-03 23:20:54

 Marjan

Szatan

25639000
Skąd: Salt Lake City
Zarejestrowany: 2009-12-02
Posty: 2589
Punktów :   
Armia w W40: Blood Angels
Armia Warmachine & Hordes: Cygnar

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Crane mam takie pytanko- co z kartami? Człowiek kupuje figurki, kupuje, wychodzą nowe figurki- i co wtedy? Trzeba zbierać od nowa armię? Bo stare karty raczej się nie przydadzą.
Dodatkowo mam pytania odnośnie samej społeczności graczy- wielu ich jest? Jak z turniejami?


What is your life?
My honour is my life.
What is your fate?
My duty is my fate.
What is your fear?
My fear is to fail.
What is your reward?
My salvation is my reward.
What is your craft?
My craft is death.
What is your pledge?
My pledge is eternal service

Offline

#7 2010-03-04 00:11:21

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Karty są dołączane do figurek, generalnie jak kupujesz figurki to w pudełku masz do nich niezbędne karty. Raczej nie spodziewałbym się jakiejś specjalnej rotacji edycji gry tak żeby karty nie nadawały się do użytku, na razie zresztą nie ma nawet o tym mowy, ba nawet jeśli były jakieś pogłoski o zasadach w wersji 2.0 to chodziło raczej o delikatne poprawki w zasadach, a nie wywracanie systemu do góry nogami - jeden raz już wystarczył

Społeczność - tutaj jak to zawsze przy niszowych systemach bywa raczej jest to na zasadzie takiej, że znam prawie wszystkich graczy z Polski osobiście. Oczywiście trochę przesadzam, ale tych co się udzielają jakoś bardziej i jeżdżą na turnieje lub je organizują to rzeczywiście znam i mogę określić ich liczbę na jakieś 20-25 osób, biorąc pod uwagę te kilka osób z Częstochowy to daje jakieś 30 osób, tak więc raczej nie jest to liczba duża. Turnieje owszem są w zeszłym roku były chyba trzy: jeden w Opolu i dwa w Toruniu, najbliższy plan to jakoś kwiecień/maj przy czym jeszcze nie ustalono gdzie konkretnie.

Offline

#8 2010-03-04 00:16:57

 Marjan

Szatan

25639000
Skąd: Salt Lake City
Zarejestrowany: 2009-12-02
Posty: 2589
Punktów :   
Armia w W40: Blood Angels
Armia Warmachine & Hordes: Cygnar

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Rozumiem. A jak Ci się gra w ten system? Z pewnością miałeś do czynienia z różnymi systemami bitewnymi. Jak na ich tle prezentuje się Konfrontacja?


What is your life?
My honour is my life.
What is your fate?
My duty is my fate.
What is your fear?
My fear is to fail.
What is your reward?
My salvation is my reward.
What is your craft?
My craft is death.
What is your pledge?
My pledge is eternal service

Offline

#9 2010-03-04 13:39:08

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Tutaj już trochę trudniejsze pytanie Moje odczucia osobiste są takie, że gra się bardzo przyjemnie, zasady są raczej klarowne i w miarę proste. Jest to gra z typu "easy to learn, hard to master", bo mimo prostych zasad kombinowania w czasie gry i przed nią jest całkiem sporo. Jeśli chodzi o negatywy tej gry to jednak dosyć zakłócony balans pomiędzy armiami, chociaż jak wynika z moich obserwacji balans i tak uzyskuje się dzięki temu że gra się konkretne scenariusze i wygrana często zależy od sprytu i pomysłowości gracza, a nie od tego czy jego armia dostaje tęgie lanie od tej czy innej armii - tym nie mniej niesmak pozostaje, szczególnie że twórcy gry zdają sobie z tego sprawę i nawet ciągle powtarzają, że to było jak najbardziej zamierzone.

Porównanie do innych gier to już inna para kaloszy, jak mniemam mam się skupić na mechanice gry. Najbardziej podobną grą była Chronopia, tutaj jednak sporo zasad zostało uproszczonych co znacznie przyspiesza rozgrywkę, bo Chronopia to z perspektywy czasu to był taki skirmish tylko z dużą ilością figurek. Niestety nie porównam gry za bardzo do WFB bo moja wiedza o tym systemie jest bardzo płytka i mogę co najwyżej wymienić kilka różnic których jestem pewny: inny sposób aktywacji oddziałów, zwinięcie wszystkich tabelek w jedną, inny sposób poruszania oddziałów i to tyle. Nie wiem też czy w WFB jest rozróżnienie na magię kapłańską i mistyczną, w Konfrontacji jest i jest to całkiem spora różnica. Do innych gier raczej nie mam co porównywać, bo Warmaster jest grą dosyć egzotyczną, WH40k jest nawet podobny jednak patrząc na podręczniki od razu widać różnicę w ilości zasad, a Alkemy czy Infinity to jednak gry z zupełnie innej ligi bo w nich liczą się pojedyncze modele, a nie oddziały. Najlepiej jednak wyrobić sobie zdanie samemu, ja w ten piątek mam "obowiązkowo" tylko jedną bitewkę z kampanii, więc spokojnie mogę zaaranżować coś dla "początkujących"

Offline

#10 2010-03-04 15:23:42

 Marjan

Szatan

25639000
Skąd: Salt Lake City
Zarejestrowany: 2009-12-02
Posty: 2589
Punktów :   
Armia w W40: Blood Angels
Armia Warmachine & Hordes: Cygnar

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Powiem szczerzę, że ostatnio zacząłem coraz więcej czytać o tym systemie i zaczął mnie interesować Chętnie sprawdzę, jak te założenia sprawdzają się w praktyce.


What is your life?
My honour is my life.
What is your fate?
My duty is my fate.
What is your fear?
My fear is to fail.
What is your reward?
My salvation is my reward.
What is your craft?
My craft is death.
What is your pledge?
My pledge is eternal service

Offline

#11 2010-03-05 22:54:25

 michau5300

Prawa Ręka

9558288
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-07-28
Posty: 579
Punktów :   
Armia w WFB: WoCh

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

A rada dot. nie kupowania Army boxa wilków jest spowodowana tylko ich malowaniem w tym zestawie czy czymś jeszcze ?


"Kochaj bliźniego swego póki masz coś z tego"

Offline

#12 2010-03-05 23:02:06

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Szkoda że dzisiaj nie wyszło nam za bardzo z nauką gry, ale za dwa tygodnie (19 marca) będę bardziej dyspozycyjny i chętnie zademonstruję jak się gra, najlepiej jak będą ze dwie osoby chętne do grania to wtedy ja będę tylko tłumaczył i podpowiadał, a te dwie osoby sobie spokojnie zagrają.

Co do pewnych pytań odnośnie grywalności przy 2000 punktów, to ujmę to tak: na 2000 punktów gra się też dosyć fajnie, ale jeśli ma się złożone własne armie, te prosto z Army Boxów są doskonałe do nauki gry ale wydaje mi się, że za jakiś czas okaże się że jednak czegoś im brakuje. Wszystko też zależy od intensywności grania, mnie zazwyczaj udaje się zagrać jakieś dwa, trzy razy w miesiącu, więc jak dla mnie to nawet granie Army Boxem dostarczało by sporo frajdy nawet ze trzy, cztery miesiące (nie będę tu opisywał moich początków, kiedy nie było jeszcze Army Boxów, a kolekcjonowanie armii trwało dobre kilka miesięcy) co daje czas na spokojne rozszerzanie armii. To jeszcze dlaczego pytałem o chęci do malowania Army Box Wilków, a jak wyglądają te figurki w normalnym malowaniu to dziś widzieliście.

Generalnie jeśli są jeszcze jakieś pytani to proszę się nie krępować

michau5300 napisał:

A rada dot. nie kupowania Army boxa wilków jest spowodowana tylko ich malowaniem w tym zestawie czy czymś jeszcze ?

Tylko i wyłącznie malowaniem, gdyby nie to to spokojnie tego boxa polecam, ja co prawda preferuję Y'Anrylha (aka Puszek) w oddziale Great Fangów, ale z Bloodthirsty Predators też daje radę.

Ostatnio edytowany przez Crane (2010-03-05 23:05:43)

Offline

#13 2010-03-05 23:06:01

 michau5300

Prawa Ręka

9558288
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-07-28
Posty: 579
Punktów :   
Armia w WFB: WoCh

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Ja mogę być tym 2 do nauki


"Kochaj bliźniego swego póki masz coś z tego"

Offline

#14 2010-03-05 23:22:27

 Krzychu

Podnóżek księciunia

Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2010-01-09
Posty: 1222
Punktów :   

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

To ja trzecim - rezerwowym, o ile się da.

Offline

#15 2010-03-06 00:11:13

 Marjan

Szatan

25639000
Skąd: Salt Lake City
Zarejestrowany: 2009-12-02
Posty: 2589
Punktów :   
Armia w W40: Blood Angels
Armia Warmachine & Hordes: Cygnar

Re: Parę słów o Confrontation Age of the Rag'narok

Wszyscy będą się zgłaszać, a i tak pewnie będzie tylu graczy co dzisiaj...


What is your life?
My honour is my life.
What is your fate?
My duty is my fate.
What is your fear?
My fear is to fail.
What is your reward?
My salvation is my reward.
What is your craft?
My craft is death.
What is your pledge?
My pledge is eternal service

Offline

Forum "Rycerze y Kupcy" (c) 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone dla gen. Szramy. free counters Free Page Rank Tool

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.rebeldebb.pun.pl www.sbot.pun.pl www.minecrafterzy.pun.pl www.nsaiirok11-13.pun.pl www.pyrzyce.pun.pl