Ogłoszenie

Witamy na Forum "Rycerze y Kupcy"!

Linki:

- Regulamin Forum
- Dzielnica Mieszkalna (Przedstaw się tam koniecznie!)
---> -AKTUALNE SPOTKANIE KLUBU <---
- Administracja Forum
- Giełda Forumowa

#1 2010-11-01 15:58:58

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Dust Tactics - prawie jak bitewniak

Za kilka dni powinna się w Polsce pojawić nowa gra ze stajni Dust Studio, a mianowicie Dust Tactics i tak sobie pomyślałem, że może ktoś miał ochotę na krótką dyskusję o tej pozycji. Co jest w tej grze ciekawego, ano figurki i zasady które plasują tą grę planszową bardzo blisko gier bitewnych. Cała historia gry kręci się wokół alternatywnego przebiegu Drugiej Wojny Światowej, która nie kończy się 1945, spowodowanego odkryciem obcej technologii. Nie zagłębiałem się zbytnio w całą to "mitologię", ale jak ktoś jest ciekaw to może poszukać sobie jakiś dodatkowych informacji. Ja skupię się bardziej na rzeczach bardziej namacalnych Pierwszym kawałkiem gry jest wielkie pudło - tutaj oficjalna strona produktu - w którym, znajdziemy "wszystko co potrzebne jest do gry" czyli 32 figurki żołnierzy, 4 figurki pojazdów (czołgomechów ), 9 dwustronnych elementów planszy, kostki i kilka elementów terenów. Tą słynną sentencję o "wszystkim" dałem w cudzysłowie, bo oczywiście jest to wielka ściema, jaka zresztą jest stosowana przy grach bitewnych. Owszem zagrać już można, ale skoro jest to zamknięta całość (jak pisze w instrukcji) to po co te dodatki Figurki są dosyć pomysłowo zrobione, tzn. są na wpół pomalowane, a dokładnie to jest naniesiony na nie podkład, więc z jednej strony nie straszą gołym plastikiem, a z drugiej nie trzeba się specjalnie z nimi bawić, można od razu malować. Nie wiem jaka jest jakość modeli, ale na zdjęciach wyglądają dosyć, dosyć. Na początku dostępne są dwie frakcje allianci i naziści (czy też jak to dyplomatycznie jest nazwane państwa Osi), potem mają się pojawić jeszcze Rosjanie i Japończycy, co oczywiście będzie uzależnione od sukcesu gry lub jego braku. Co się zaś tyczy samej gry, to tutaj jest tak średnio. Niby wszystko jest, tzn. pole widzenia, specjalny sposób poruszania się, kostki (takie cudaczne, które można w skrócie określić jako d3), specjalne zasady terenu, ale generalnie jest to strasznie biedne. Nie dość że wszystko maksymalnie uproszczone to jeszcze do pomiarów w grze wykorzystuje się narysowane na planszy kwadraty. Niby nic szczególnego, gdyby nie fakt że są one dosyć duże bo 9x9 cm i generalnie plansza jest podzielona właśnie na 81 takich kwadratów (9x9 ). Na jednym takim kwadracie mieści się pojazd lub drużyna piechoty (5 lub 6 modeli), jak widać nie daje to jakiegoś specjalnego pola manewru. Dodatkowa bolączka, moim zdaniem to brak rozróżnienia pomiędzy trafieniem, a zranieniem, a dokładnie to brak tego pierwszego. Każda broń ma swoją tabelkę jak "trafia" ale jest w niej ujęta tylko zależność od pancerza. Nie ważne więc czy strzelamy z sąsiedniego pola, czy też z przeciwległego krańca planszy, zawsze mamy tą samą szanse na trafienie wroga. Na minus zaliczyłbym też kostki, specjalne sześcienne kostki z czterema pustymi ściankami i dwoma ściankami ze znakiem trafienia. Jak widać, losowość została tu mocno ograniczona, bo zazwyczaj mamy 1/3 szans na udaną akcję przy rzucie jedną kostką, oczywiście to duże uproszczenie ponieważ są sytuację kiedy wykorzystuje się puste ścianki, wtedy szanse na sukces rosną do 2/3, nie wspominając już o rzutach wieloma kośćmi. Mimo wszystko kostki podkreślają jeszcze bardziej płytkość gry. Na początku napisałem że gra się dopiero pojawi, co oczywiście jest nie do końca prawdą, bo już w czasie GenConu 2010 w sierpniu już można było nabyć pierwsze egzemplarze, ale wiadomo trafiły one na razie do wybrańców, w każdym razie poza jakością figurek na razie o opinie o grze, wygłaszane przez fanów planszówek są raczej negatywne i sam jeszcze nie wiem co o tej grze sądzić, bo tak trochę mi się ta gra podoba

Offline

#2 2010-11-02 00:41:18

 Andrew

Szef Portalu

Skąd: Salt Lake City
Zarejestrowany: 2009-12-17
Posty: 1631
Punktów :   
Armia w WFB: Mroczne Elfy
Armia Warmachine & Hordes: The Protectorate of Menoth

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

na ile osób przewidziana jest ta gra?


"To na pewno Spider-Man "

Offline

#3 2010-11-02 09:11:00

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

Tak normalnie to gra jest przewidziana na dwie osoby, niby można grać drużynowo, ale nie ma jakiś specjalnych zasad ot tak jak to jest w bitewniakach

Offline

#4 2011-07-29 10:04:53

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

I oto po roku istnienie Dust Tactics staje się rasowym bitewniakiem, no może nie Dust Tactics tylko nowy twór od FFG : Dust Warfare. Tak naprawdę to ta nowinka to nic innego jak podręcznik do gry bitewnej w której wykorzystuje się figurki z Dust Tactics. Jest to sprytne posunięcie, bo planszówka chyba ma już wyrobioną markę, więc firma nie ryzykuje zbytnio, bo wypuszcza jedynie podręcznik, a figurki tak czy tak się sprzedają. Z ciekawostek, główny twórca zasad to Andy Chambers, ci co grają gry z GW to powinni tego pana kojarzyć. Gra kusi coraz bardziej

Offline

#5 2011-08-01 11:55:00

 gen. Szrama

Ściąga rozpiski z rapida

2802563
Skąd: Radomsko/ Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 1861
Punktów :   
Armia w WFB: VC 1,5k
Armia w LOTR: Easterlings (400pkt)
WWW

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

Nie powiem, rok temu natknąłem się na youtube na Dust Tactics i tam miałem pewne obawy. Ale teraz poświęciłem parę minut wiadomościom ze strony FFG i kto wie, gdyby kasa pozwoliła pobawiłbym się w nowym uniwersum. Tylko jak dobrze rozumiem tam są tylko 2 strony, a mechanika w najogólniejszym założeniu przypomina Warmachine?


Przepraszam za wszystkie literówki, ale moja klawiatura jest dyslektyczką

Offline

#6 2011-08-01 13:04:57

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

Na temat Dust Warfare jeszcze jest za mało konkretów, więcej będzie pewnie wiadomo po tym weekendzie bo w czwartek rusza GenCon Indy. Co do ilości frakcji to tak, na razie są dwie frakcje, ale generalnie Dust oferuje jeszcze Rosjan i Japończyków, więc ich pojawienie się jest kwestią czasu. Zresztą modele już są tylko, że na razie takie kolekcjonerskie, a od tego już tylko krok do "masówki". Myślę że jest to kwestia przyszłego roku, FFG chwali się że Dust Tactics sprzedaje się bardzo dobrze, a jeśli bitewniak wypali to na pewno będą chcieli wprowadzić dodatkowe frakcje.

Offline

#7 2011-08-01 14:20:21

 gen. Szrama

Ściąga rozpiski z rapida

2802563
Skąd: Radomsko/ Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-06-08
Posty: 1861
Punktów :   
Armia w WFB: VC 1,5k
Armia w LOTR: Easterlings (400pkt)
WWW

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

No w klimat musiałbym się nieco wdrożyć, żeby być bardziej na bieżąco, ale wydaje mi się, że to tylko kwestia czasu, zanim pojawią się polskie konwersje


Przepraszam za wszystkie literówki, ale moja klawiatura jest dyslektyczką

Offline

#8 2011-08-06 21:40:00

 Terion

Już trochę tu siedzi

7436429
Call me!
Skąd: Gomunice
Zarejestrowany: 2009-12-21
Posty: 72
Punktów :   
Armia w WFB: lizardmen 1250
Armia w W40: Space Wolf 1800

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

ostatno coraz glosniej o dust tactic, na chwile obecna sa juz figurki do japonczykow podobno:P, czy ktos zamierza w to grac albo ma juz moze box startowy?

Offline

#9 2011-08-06 22:19:57

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

Ja się na razie przyglądam, w razie czego i tak poczekam na drugą edycję Core Set, który ma się ukazać pod koniec roku, także w polskiej wersji językowej. Niby jest to planszówka ale obawiam się, że nie miałbym z kim pograć, bo już o rozszerzeniach nie wspomnę, tu by się jednak przydali gracze z własnymi "armiami". Chciałbym też więcej się dowiedzieć o Dust Warfare, kupowanie samych modeli nie jest już takie bolesne jak jednorazowe wydanie ok 300zł na starter, bo ceny zestawów dodatkowych z figurkami oscylują w okolicach 45-90zł, chociaż, po co mi kolejny bitewniak ?

Offline

#10 2012-01-30 10:09:49

 toorop

Udaje ważniaka

Skąd: Lwówek/Poznań
Zarejestrowany: 2011-01-31
Posty: 280
Punktów :   
Armia w WFB: High Elves
Armia w W40: Eldarowie, IG, GK, DA

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

W okolicach Bożego Narodzenia wyszła poprawiona wersja Dust Tactics, mniejsze pudło i poprawione zasady. Kusi bardzo


"Przewidując swoją zagładę, można lepiej jej uniknąć,
Przewidując zagładę innych, można ja przyspieszyc"- Eldrad Ulthran Arcyprorok Ulthwe

Podążam za eldarskim spokojem ducha, odnajduje dzikość Waagh, jeszcze wiele scieżek przede mna...

Offline

#11 2012-01-30 10:56:58

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

A na wiosnę mają wyjść jeszcze komuniści Ja chwilowo się wyleczyłem z Dusta, ale cały czas nie wykluczam że kiedyś tą grę nabędę.

Offline

#12 2016-02-24 14:49:41

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

I tak cztery lata później Nadal nie mam Dust Tactics ale może kogoś zainteresuje informacja o ponownej próbie wejścia na polski rynek. Tym razem grupa zapaleńców postanowiła zająć się dystrybucją i promocją Dusta w Polsce, a zacząć chcieli od wydania polskiej instrukcji. Aby to zrobić od jutra rusza kampania na wspieram.to gdzie będzie można zakupić startery do gry (i być może jakieś dodatki. Promocyjna cena za starter do końca lutego ma wynosić 220zł. Z jednej strony nie jest to jakaś wygórowana cena ale jest też duże "ale" Startery są dla jednego gracza, więc jak ktoś chciałby od razu z kimś zagrać to musi takowe kupić dwa. Zawartość też nie powala, bo mamy zaledwie jedn oddział, bohatera i lekką maszynę kroczącą, za to w zestawie są jeszcze kostki w dużej ilości, drobne elementy makiet (zapora przeciwczołgowa, skrzynia z amunicją, dodatkowy tereny 2D) oraz dobrej jakości mata do gry - zawartość starterów można obejrzeć tutaj. Gra ma swój urok, jednak jak zwykle wszystko rozbija się o popularność gry, czyli czy znajdą się chętni w to pograć.

Offline

#13 2016-02-26 10:03:36

 Crane

Poszukuje elektro w Berlinie

2995381
Skąd: Częstochowa
Zarejestrowany: 2009-12-18
Posty: 1359
Punktów :   
Armia Warmachine & Hordes: Retribution of Scyrah

Re: Dust Tactics - prawie jak bitewniak

I ruszyło zbieractwo na wspieram.to, na razie szału nie ma, nie tak jak na Kickstarterach gier z CMON. Wygląda jednak na to że może się udać, w sumie próg 8 tyś zł nie jest wysoki, tak naprawdę wystarczy jakieś 30-40 osób które kupią po starterze. Zobaczymy co z tego wyniknie.

Offline

Forum "Rycerze y Kupcy" (c) 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone dla gen. Szramy. free counters Free Page Rank Tool

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.radzymincentrumpark.pun.pl www.ogamedodatki.pun.pl www.filozofiauo.pun.pl www.pndc.pun.pl www.liveofshinobi.pun.pl